FIP
דלקת הצפק זיהומית בחתול

הקדמה FIP
לאורך עבודתי עם חתולים במרפאותינו אני נתקל רבות בשאלות על מחלת האפ אי פי בחתולים. זוהי מחלה אשר רב הנסתר על נודע לגביה אך למרות זאת יש מספר עובדות ברורות אותם אפרט בהמשך המאמר. מאמר זה יכתב כמענה לשאולת אלו ולכן יופיע במתכונת של שאלות ותשובות.

מה זה FIP

אפ אי פי הוא קיצור שמה של מחלת דלקת הצפק (פריטוניטיס) זיהומית בחתול או
FELINE INFECTIOUS PERITONITIS.

המדובר במחלה ויראלית המופיעה בשתי צורותיה, היבשה והרטובה ופוגעת באיברי גוף שונים המחלה מתפרצת כאשר יש התפזרות וחדירה לאיברי הגוף של גורמי דלקת הנקראים פיוגרנולומה

תוצאת הפגיעה באיברים היא כשל האיבר הנגוע, אפיזודות של חום גבוה שאינו מגיב לטיפול ובמקרים רבים כאשר מדובר בצורה הרטובה ישנה הפרשה והצטברות של נוזלים בחללי הגוף כגון באזור הבטן והריאות. נוזל זה הנו צהבהב-כתוב סמיך מאוד ומציאתו מעיד בד"כ על התפרצות המחלה. הצורה היבשה בעייתית יותר לאבחון ותגרום למוות ארוך יותר. לצערינו שתי הצורות של המחלה גורמות לתמותה של 100%.

מהם סימני המחלה
להבדיל מהדבקה בוירוס הקורונה האנטרי "הפשוט" בו הסימנים נעים מסימני שפעת קלה עד לחתול ללא סימנים כלל, חתול שחלה בוירוס האפ אי פי יראה סימני מחלה דרמטיים ופתאומיים המחמירים במשך מספר שבועות עד למות החתול. הסימנים הקליניים המופיעים המחלה הנם פתאומיים עקב יכולת החתולים להסתיר סימני מחלה עד שהמחלה מגיעה למצב מתקדם ביותר. בין סימניי המחלה ניתן למנות מצב כללי ירוד, חוסר תאבון, אפיזודות של חום שאינו מגיב לטיפול, ירידה במשקל, מצב פרווה ירוד, הצטברות נוזלים ייחודים בחללים שונים בגוף וסימנים שונים ע"פ האיברים שנפגעו.

מה הגורם של מחלת ה FIP

הגורם למחלה זאת הנו וירוס ממשפחת הקורונה וירוס FCOV
לוירוס זה יש שתי צורות אשר אינן ניתנים להפרדה בתנאי מעבדה אך תוצאותיהם שונות מקצה לקצה. חתול עלול להידבק בוירוס הקורונה הרגיל הנקרא גם אנטריק קורונה וירוס ולרוב וירוס זה לא יגרום לסימני מחלה או לסימנים קלים ביותר של שפעת. אחיו התאום של וירוס זה הנו אלים יותר וכיום יודעים שהוא זה הגורם למחלת ה FIP
בנוסף היום כבר ידוע שהוירוס האלים הוא מוטציה של הוירוס הרגיל. רוב החתולים יפגעו מהמחלה לפני גיל שנה גם אם הסימנים הקליניים יופיעו מאוחר יותר וברוב המקרים ישנה חולשה מסויימת של מערכת החיסון ברקע.

האם המחלה מדבקת

היום נהוג לחשוב שלא!! המחלה נפוצה באזורים נרחבים בעולם כולל בישראל ופוגעת בחתולי בית, חתולי רחוב וחיות בר ממשפחת החתוליים. כיום לאחר תקופה ארוכה ידוע כבר שהמחלה איננה מדבקת לא לחתולים לא לחיות אחרות ולא לבני אדם.

מחלה ויראלית שלא מדבקת
וירוס הקורונה הרגיל
(PCOV)
הנו מדבק מחתול לחתול ומחקרים בארה"ב הראו כי עד ל 40% מחתולי הבית ועד 90% מחתולי רחוב או בבתי גידול נגועים בוירוס זה. אך מאחר והמחלה פורצת רק לאחר שהוירוס עובר מוטציה בתוך החתול הנגוע המחלה עצמה איננה מדבקת מחתול לחתול


אז מה זה קורונה וירוס רגיל
וירוס הקורונה האנטרי נותן סימני שפעת קלה בלבד ומצויי בעיקר במקומות בהם יש ריכוז של חתולים. הוירוס מעובר ברוק החתול ובצואה ולכן דרכי ההדבקות הם במגע בין חתולים ובמגע של חתול עם צואת חתולים כגון בארגז חול משותף. הוירוס מועבר גם בשיליה מהאם לגורים. כאשר חתול נדבק בקורונה וירוס רגיל הוא יפריש את הוירוס ברוק ובצואה לתקופה של שבועות עד חודשים עד להחלמתו, במידה ותהיה הדבקה חוזרת החתול שוב יפריש את הוירוס לאותה תקופה. הוירוס ניתן לנטרול ע"י רוב חומרי הניקוי הקיימים בשוק אך ההמלצה היא לנקות עם מוצר המכיל אקונומיקה. מערכת החיסון נלחמת בוירוס בעזרת תאים הנקראים מאקרופאגים והם למעשה מכלים את התאים הנגועים והוירוס. כאשרה מתרחשת מוטציה הוירוס יכול לעמוד בפני כח ההרס של המאקרופאג ובניסיון להלחם בוירוס המאקרופאג משחרר חומרי הגנה הנקראים פיוגרנולומות אשר הצטברותם באיברים גורמת לנזק ולכשל תפקודי של איבר זה. חתול שעובר הדבקות חוזרות רבות נמצא בסבירות גדולה יותר לפתח את המוטציה.

מה ההבדל בין קורונה וירוס רגיל ל FIP וירוס

פיזית ומבנית אין הבדל בין שני סוגי הקורונה וירוס ולכן גם אין כיום בדיקת מעבדה שיכולה להבדיל בין הוירוס האלים לוירוס הקורונה האנטרי

למה וירוס הקורונה שעבר מוטציה לוירוס האלים לא מדבק
לשאלה הזאת למדע עדיין אין תשובה. כל שאנו יודעים זה שהוירוס שעבר מוטציה אינו מגיע לאזורי ההפרשה מהם הוא יכול להיות מועבר לחתול אחר(רוק וצואה). עובדה זאת מגבילה את המחלה לחתול בו ארעה המוטציה. הדרך היחידה בה ניתן להעביר את הוירוס האלים מחתול לחתול היא בעזרת שימוש באותה מחט מחתול נגוע לחתול בריא. חשוב לזכור כי למרות שהחתול החולה באפ אי פי לא מדבק עם הוירוס האלים הוא עדיין מפזר את הוירוס קורונה אנטרי זהו הוירוס הרגיל שלא עבר מוטציה.

למה אין בדיקה ספציפית למחלה
בעבר חשבו שהוירוס שונה מוירוס הקורונה האנטרי כיום יודעים שהוא זהה ואין אופציה להבדיל ביניהם בבדיקת מעבדה. בנוסף נעשה ניסיון לפתח בדיקה ספציפית למוטציה אך אפשרויות המוטציה הן מגוונות כ"כ שאין אפשרות לבצע בדיקה אחר שתכסה את כל האפשרויות.

אז כיצד מאבחנים את המחלה אם אין בדיקה
לצערינו אין בדיקה אחת שנותנת אינדיקציה מוחלטת שלכך שהחתול נגוע בוירוס האלים ולכן האבחנה מתבצעת ע"י שלילת מחלות אחרות הנותנות סימנים דומים ושנית ע"י שיכלול של מספר בדיקות אשר אף אחת מהן איננה עומדת בפני עצמה אך יחדיו נותנות אינדיקציה לגבי המצאות המחלה. בדיקות אלה כוללת

רמת נוגדנים לוירוס האפ אי פי או הקורונה מאחר שלא ניתן להפריד ביניהם.

PCR: בדיקה לאיתור גנטי של הוירוס-יתרון מגלה את הוירוס כרגע במחזור הדם.

הערכת מדידת חלבונים בחתול: שינויים במדידת חלבון כללי אלבומין וגלובולין והיחס שבינהם יכולים לתת אינדיקציה לאיתור המחלה.

בדיקת הצטברות נוזלים: בתוך חללים בגול בעיקר בבטן אך גם בבית חזה או שניהם יחד. ידוע שנוזל המנוקז מחללים אלו שקוף, צהבהב וסמיך עם תכולת חלבון גבוה מתאים לחתול החולה ב FIP.

מבחן ריבלטה: טפטוף של נוזל שנוקז אל מבחנה עם מים מזוקקים וחומץ וע"פ התנהגות טיפת החומר המנוקז יש סבירות גבוה לאיתור או שלילת המחלה.

מה הטיפול במחלה

נכון להיות אין טיפול מתאים לחתול הסובל ממחלה זאת כל שניתן לעשות עבור החתול הוא להקל על סיבלו ולתת לו טיפול תומך. במידה ומופיעה הצורה הרטובה עם הצטברות של נוזלים בחלל הגוף ניקוז של נוזל זה מקל מאוד על החתול ומשפר את איכות חייו.

מה לגבי שאר החתולים בביתי

זאת השאלה הנפוצה ביותר והקשה ביותר להסברה. מאחר ואמרנו מקודם שחתול חולה אינו מפזר את הוירוס שעבר מוטציה אלא רק וירוס קורונה אנטרי "פשוט" בתאוריה אין חשש לשאר החתולים שחיו בסביבת חתול שחלה במחלה יש להניח שהחתולים אכן נדבקו בקורונה וירוס אנטרי אך הסיכוי שלהם לחלות במחלה ע"י מוטציה של הוירוס איננה גדולה יותר משל חתול אחר שבא במגע עם קורונה וירוס. במידה ולא נשארו יותר מדיי חתולים בבית לאחר מות החתול החולה יש להניח כי תוך מספר חודשים הוירוס האנטרי יעלם כליל מהסביבה ולכן הזמן המומלץ להכניס חתול חדש לבית הוא לאחר שלושה חודשים ממות החתול החולה. אם יש יותר משלושה חתולים בבית סטטיסטית כ 90% מהם נגועים בוירוס האנטרי ולכן הסיכוי להעלמות מלאה של הוירוס מהסביבה היא קטנה עקב הדבקות חוזרת ונשנות מחתול לחתול והשיקול של מתי להכניס חתול נוסף לבית הוא לא רלוונטי.

חידושים בתחום
החידוש היחיד אותו אציין הוא התחלות פיתוח של חיסון כנגד הוירוס. חברות רבות עובדות על פיתוח חיסון אך חברת פייזר היא היחידה שיצאה לשוק עם חיסון שכהגדרתם "עוזר במניעת המחלה". חיסון זה רחוק מלהיות מושלם ואחוזי ההצלחה שלו רחוקים מאוד מלתת הגנה מלאה. החיסון ניתן בהזלפה דרך האף בלבד והוא איננו בנמצא בישראל. מחקרים שונים מחולקים לגבי יעילותו והתוצאות הטובות ביותר מתקבלות בחיסון גור כבן 16 שבועות אשר נבדק ונמצא נקי מחשיפה לקורונה וירוס כלשהו. ישנה בעייתיות אתית גדולה עם חיסון זה מאחר והחיסון ממסך את בדיקת הנוגדנים המבוצעת ע"פ לנסות ולאתר הדבקות עובדה היוצרת התנגדות לשימוש בחיסון בקרב וטרינרים בעולם.