מיתוסים ודעות קדומות בעולם הוטרינריה

עולם הוטרינריה מלא במיתוסים ודעות קדומות חסרות ביסוס. אנסה להביא בסדרה של מאמרים את המיתוסים עצמם ואת ההסבר הנכון ולנושא  תוך ניפוץ המיתוס בעזרת הסברים פשוטים בצורה רציונלית והגיונית.

עיקור וסירוס גורמים להשמנה

אחת הדעות הרווחת בציבור היא כי עיקור וסירוס גורם להשמנה של חיית המחמד. בואו נבין יחד מה קורה לגוף לאחר עיקור. במהלך העיקור אנו מסירים את הרחם והשחלות בנקבות ואת האשכים בסירוס זכרים, אלו המנגנונים המייצרים הורמונים מיניים, כלומר בניתוח מוצא מהגוף איבר הצורך אנרגיה. ועכשיו נעשה חישוב מתמטי פשוט, נניח שכלבה הייתה צורכת 100 קלוריות ביום, לאחר העיקור יורד הצורך בקלוריות בכ-20 אחוז כך שהכלבה זקוקה רק ל80 קלוריות ביום. במידה והבעלים ימשיכו להאכיל את הכלבה לאחר העיקור את כמות מזון הרי שהכלבה תקבל 25 אחוז יותר מזון מהצורך הבסיסי של גופה ולכן הכלבה תשמין. אבל הרי אנכם מבינים כי היא משמימה עקב הכנסת כמות קלוריות רבה מדיי לגופה מדיי יום ולא כתוצאה ישירה מהניתוח. חשוב מאוד לאחר עיקור או סירוס להתאים את כמות המזון מחדש לחיה או לעבור למזונות המיועדים לחיות מעוקרות ומסורסות. מחקרים  מראים כי לעיקור ולסירוס ישנה גם השפעה על מנגנון השובע של חיית המחמד וזאת סיבה נוספת להקפיד על מתן מנות מזון מדודות ומדויקות לחיה מעוקרת או מסורסת. להתאמת כמות מזון מתאימה לחיית המחמד שלכם אנא פנו לאחד מרופאי המרפאות.

שוקולד ובשר חי מעבירים תולעים לכלב וחתול

זהו אחד המיתוסים הנפוצים בהן אני נתקל ומאוד קל לניפוץ עם מעט הגיון בריא. תולעים הנם טפילי מעיים חיים. טפילים אלה מועברים לחיית המחמד שלכם על ידי מגע עם ביציי הטפילים,הטפילים החיים או גורם חי אחר אשר מעביר אותם בכלבים וחתולים המדובר בעיקר או בהדבקה ישירה או במגע עם פרעושים המעבירים תולעיי סרט. תולעים אלה הנם מדבקים גם לאדם. ולכן אילו שוקולד היה מעביר תולעים היו כל ילדנו נגועים בתולעים ובמידה ובשר חי היה מעביר תולעים אזי כל אדם אשר היה מזמין קרפצ'יו(מנת בשר נא) היה נדבק בטפילים אלו. חשוב לזכור כי שוקולד הנו רעיל לחיות מחמד ויש להימנע מלהאכיל את חיית המחמד בשוקולד.

אף יבש של כלב משמעו שהכלב חולה עם חום גבוה

אחד המיתוסים המעניינים עליי לציין אך הוא אינו מדויק. את חום גופו של כלב או חתוך קשה להעריך ללא מד חום. אף יבש או רטוב אינו סימן המעיד על מחלה. חיית מחמד עלולה להיות חולה גם אם אפה לח ואף יבש וודאי אינו מעיד על מחלה.

אסור לרחוץ כלב

אולי הנושא הגדוש ביותר באמונות תפלות ומידע מוטעה. בקיצור ולעניין ניתן לרחוץ את חיית המחמד בתנאי שממלאים אחר מספר תנאים חשובים. 

ראה מאמר בנושא זה

כלב או חתול לא צריכים חיסונים

אחת הדעות הלא מבוססות המסוכנות ביותר לבריאות חיית המחמד שלכם. חישבו לרגע באופן הגיוני כאשר מתחיל בחורף קמפיין לחיסון כנגד מחלת השפעת, מי מחוסן ראשון?ילדים וגיל הזהב. הרי זה לא הגיוני להשאיר דווקא את הזקנים אשר מערכת החיסון שלהם נחלשת והיכולת שלהם להתמודד עם מחלות קטנה חשופים למחלות. האם אתם תשאירו את חיית המחמד שלכם לא מוגנת לעת זקנה.

כלבים וחתולים לא מרגישים כאבים

זהו המיתוס הכואב ביותר לי ולמספר חיות מחמד בארצנו. מיתוס זה החל לפני שנים רבות אך כיום אנו יודעים בברור כי כלבים וחתולים מרגישים בכאב בדיוק כמונו. ההבדל שהוביל להתפתחות מיתוס זה הוא שחיות המחמד אינם מראות כאב זה כמונו וזאת מאחר והן באות מעולם הטבע. בעולם הטבע,חיה אשר הייתה מרשה לעצמה לבכות ולהראות כאב הייתה נתפשת בעיניי הסביבה כחלשה ובטבע את החלש אוכלים!! במהלך שנות האבולוציה החיות למדו כי בזמן כאב יש לשתוק ולא להפגין חולשה ולכן כיום אנו נתקלים בחיות מחמד הנכנסות בשקט למרפאה למרות שהן סובלות מפגיעות חמורות.

לכלב נמאס מהאוכל שלו והוא צריך גיוון 

לכלב להבדיל מאתנו יש קיבה די פרימיטיבית. הכלב צריך לפתח אנזימים מיוחדים לפרק את המזון אותו הוא אוכל דרך קבע. במידה ותנהגו להחליף את מזונו של כלבכם בכל פעם שאתם קונים שק מזון חדש אתם מסתכנים באפשרות כי כלבכם יפתח שלשולים והקאות מחוסר יכולת לעכל את המזון החדש.
יש לבחור לכלבכם מזון מחברה טובה אשר כלבם אוכל בשמחה ולהישאר עם מזון זה גם אם נראה לכם כי הוא רוצה גיוון.

לגורים צריך לתת תוספת של כדורי סידן

רעיון ישן שנשאר עמנו מהימים בהן חיות המחמד שלנו אכלו שאריות ממזוננו וכמעט תמיד סבלו ממחסור בויטמינים ומינרלים, גורים סבלו בעיקר ממחסור בסידן שהוביל לבעיות גדילה ובעיות רפואיות אחרות. ולכן היה צורך להוסיף לגורים סידן. כיום אנו מאכילים את הגורים במיטב המזון המסחרי לגורים אשר מספק את כל צורכי הגור בתנאי שמדובר ביצרן רציני וטוב. היצרנים הטובים אף מחלקים את מזונות הגורים לקטגוריות על פי גודלם וקצב גדילתם והשוני בכמות הסידן במזון הוא אחד ההבדלים בין קטגוריות אלו.