מה אסור לתת לכלב וחתול לאכול

בצל ושום

בצל ושום גורמים להרס של תאי דם אדומים וכתוצאה מכך נגרמת אנמיה המוליטית. חתולים רגישים יותר מכלבים ובצל גורם לאנמיה חריפה יותר. אין קשר יחסי בין כמות הבצל/שום שנאכל לחומרת האנמיה העלולה להווצר. המדובר הוא בבצל/שום חי, מבושל או אבקה.

מזון לתינוקות

יש להימנע ממזונות מרוסקים המיועדים לתינוקות מאחר והם עלולים להכיל בצל, שום או אבקת בצל.

עצמות

השילוב בין כלבים ועצמות הנו טוב לספרי הילדים ולכיסו של הוטרינר. עצמות עלולות להשבר ולהשאיר קצוות מחודדים העלולים לפצוע ואף לחורר את מערכת העיכול של חיית המחמד. עצמות עוף מסוכנות במיוחד אך גם עצמות ממינים אחרים עלולים להיות מזיקים באותה מידה. גרונות עוף עלולים להיתקע בוושט ועצמות אוסובוקו עלולים להיתקע בחלל הפה של כלבים. בנוסף אכילת עצמות עלולה להוביל לעצירות. אל לנו לשכוח כי קולגן, חומר המצוי לרוב בעצמות הנו חומר אלרגני שיכול לגרום לאלרגיה בכלבים וחתולים.

שוקולד/קפה/תה

שוקולד וקפה הנם רעילים לכלבים וחתולים. חומרים אלו מכילים קפאין ותיאוברומין אשר מעמידים בסכנה את חיי הכלב והחתול גם בתה ישנם כמויות נכבדות של חומרים אלו. ולכן יש להימנע מהם כליל.

שומן ומזון מטוגן

שומן בכמות רבה מדי עלולה לגרום להשמנת יתר ובמקרים של בליעת כמות שומנים גדולה במנה אחת עלולה להיווצר דלקת בלבלב – פאנקראטיטיס.

ענבים/צימוקים

מחקרים חדשים בשנים האחרונות הראו על קשר ישיר בין אכילת ענבים וצימוקים לבין בעיות בתפקודי הכליות עד לרמה של כשל כליה. הגורם הנו רעלן אשר לא זוהה בוודאות ולכן יש להימנע מהאכלת הכלב והחתול בענבים וצימוקים.

אגוזי מקדמיה

באגוזי מקדמיה ישנו רעלן אשר פוגע במערכת העיכול והעצבים של כלבים וחתולים.

חלב ומוצריו

חלב ומוצריו הנו אחד הגורמים העיקריים לרגישות למזון בכלבים ובחתולים. רבות מחיות המחמד סובלות ממחסור באנזים המפרק את הלקטוז בחלב, חיות מחמד אלו עלולות לסבול מבעיות במערכת העיכול בעקבות צריכת מוצרי חלב.

מריחואנה/חשיש

בליעת חשיש או מריחואנה על ידי כלב עלולה לגרום לדיכוי מערכת העצבים ולבעיות בקצב לב העלולות לסכן את חיי הכלב. הבעיה נפוצה בעיקר בכלבים אשר מוצאים גוש של חומר המוסתר בבית ובולע אותו אפילו ללא ידיעת בעליו.

משקאות אלכוהוליים

אלכוהול עלול להיות רעיל לכלבים וחתולים ויכול לגרום לאיבוד הכרה ואף למוות.

מזון לחתולים לכלבים ומזון לכלבים לחתולים

כל אדם המגדל בביתו גם כלב וגם חתול יודע כי חיות מחמד נמשכות אל מזונה של החיה האחרת בבית. אכילה חד פעמית של מזונה של חיה אחרת בבית לא אמור ליצור בעיות אך אכילה ממושכת של
מזון לכלבים ע"י חתול יכול לגרום למחסור במרכיבים תזונתיים בעיקר חלבון שומן וויטמינים יעודים לחתול. מזון לחתול הנו בעל תכולה גבוה מדיי של חלבונים ושומן עבור הכלב. מומלץ למקם את קערת
המזון של החתול במקום גבוה כגון על מכונת הכביסה ואלו את הכלב להאכיל בשעות קבועות ע"מ שהחתול לא יוכל לאכול ממזון הכלב.

ביצה לא מבושלת

חלבון (הלבן של הביצה) לא מבושל יכול לגרום לאי ספיגה של וטמינים בעיקר מקבוצה בי ומכאן הדרך להיפוויטמינוזיס היא קצרה. כמו כן חלבון ביצה חי יכול לגרום להקאות.

קליפת תפוחי אדמה

קליפות תפו"א וגבעולי הצמח מכילים רעלנים מסוכנים ויש לשמור על חיית המחמד מלאכול אותן בכוונה או במהלך נבירה בפח האשפה.

שאריות מפח האשפה ומוצרים עם עובד

בפח האשפה נמצאים מוצרים מקולקלים המפרישים רעלנים רבים העלולים לגרום להקאות שלשולים ופגיעה באיברים שונים. כמו כן בפח האשפה חיית המחמד עלולה למצוא גורמי סיכון נוספים כגון קליפות תפו"א, שאריות קפה, בדלי סיגריות ועוד.

טבק/בדלי סיגריות

טבק ומוצריו אך בעיקר בדלי סיגריות משומשים מכילים ניקוטין אשר פוגע במערכת העצבים ועלול לגרום לפגיעה במע' העצבים איבוד הכרה-קומה ואף למוות. זכרו שבדלי הסיגריות מכילים כמות רבה במיוחד של ניקוטין שנכלא בבדל בזמן עישון הסיגריה.

קסיליטול – ממתיק מלאכותי

מחקרים אחרונים מצאו קשר בין צריכת ממתיק מלאכותי זה לבעיות קשות בכבד. יש להימנע ממתן ממתיק או מוצרים המכילים ממתיקים מלאכותיים

מלח ותבלינים

צריכה מוגברת של מלח עלולה לגרום לחוסר איזון אלקטרוליטי. תבלינים עלולים להיות רעילים או לגרום לגירוי במערכת העיכול ומומלץ להימנע ממתן מלח ותבלינים לחיות המחמד.

ממתקים עתירי סוכר

מוצרים עתירי סוכר גורמים להשמנת יתר בחיות מחמד ובנוסף עלולים לתרום להיווצרות של מחלת הסכרת. שוקולד ומוצריו הנו רעיל לכלב ולחתול כפי שפירטנו מעלה.

תרופות

בעוד שישנן תרופות רבות המתאימות לבני אדם ולחיות מחמד חשוב לזכור כי ישנם מספר לא מבוטל של תרופות בסיסיות הנמצאות בשימוש יומיומי המסוכנות לכלבכם או לחתולכם. דוגמא פשוטה הוא כדור אקמול או דקסמול,
כדור אחד של אקמול שניתן לחתול או לכלב קטן יגרום לנזק כיליתי ואף לכשל כליות מסכן חיים.

היוועצו תמיד עם רופאינו לפני מתן של תרופות שלא נרשמו ע"י וטרינר