טוקסופלסמה או טוקסופלסמוזיס toxoplasma האם החתול מסוכן לאשה בהריון

במסגרת עבודתנו כוטרינרים ובהיותנו בקשר יומיומי עם בעלי חתולים אנו נתקלים רבות בנשים הרוצות להרות ולכן מעוניינות למסור את חתולם האהוב מאחר ו"החתול מעביר מחלה הפוגעת בעובר".
ובכן במה בדיוק מדובר והאם אכן יש צורך להרחיק את החתול מהבית כאשר האישה נכנסת להריון.

מהם סימני המחלה

חתולים בד"כ עוברים את שלב המחלה ללא סימנים נראים לעין ולרוב הגילוי כי החתול נגוע בטפיל מתרחש בעקבות בדיקת הדם של הבעלים אנשים בעלי מערכת חיסון בריאה וחזקה אשר נדבקים בטפיל כלל לא ירגישו כי הם חלו. לעתים אנשים אלו יפגינו סימניי מחלה הדומים לסימני שפעת קלה כגון חולשה בלוטות מוגדלות וכאבי שרירים לעתים רחוקות גם בעיות עיניים. סימנים אלו יחלפו תוך מספר שבועות אנשים בעלי מערכת חיסון חלשה או פגועה כגון חולי איידס יפגינו סימנים קשים יותר הכוללים חום גבוה,כאבי ראש,סחרחורות,חוסר שיווי משקל,בחילות והקאות.

איך נדבקים

ניתן להידבק במחלה בעקבות בליעת הטפיל האקטיבי
החתול נדבק בטפיל ע"י אכילת ציפורים נגועות או מכרסמים נגועים. לאחר ההדבקות החתול מפריש את הטפיל בצואתו במשך כשבועיים. הטפיל עובר לצורתו המדבקת – אקטיבית רק לאחר יום-יומיים מרגע הפרשתו בצואה. אנשים באים במגע ועלולים להידבק בטפיל ע"י בליעה בטעות של חול מארגזי חול או של אדמה הנגועה בצואת חתולים או על ידי אכילת בשר שלא בושל דיו כגון מנות של בשר נא או סטייקים מדממים ואפילו שתיית מים נגועים ממקורות לא נקיים. כמו כן ישנה העברה מאם נגועה לעובר אשר עלולה לפגוע במהלך התקין של ההריון ובריאות הילוד.

כיצד מגלים את המחלה

את המחלה באנשים מגלים על ידי בדיקת דם פשוטה וספציפית לגילוי נוגדנים לטפיל זה.

האם יש טיפול במקרה של הדבקה

כן ישנו טיפול רפואי במקרה של הדבקה. באדם בריא בדרך כלל אין צורך בטיפול והמחלה תחלוף כמעט מבלי שהאדם יהיה מודע לכך. במקרה של בעיות עיניים כתוצאה מהטפיל ישנו טיפול מתאים. לאשה בהריון אשר נדבקה בטפיל ישנו טיפול רפואי אשר יכול להגן על העובר מפני פגיעה.

האם עלי להיפטר מהחתול

לא ! במידה וחתולך אינו יוצא מהבית, אינו יכול לצוד בחוץ ואינו אוכל בשר חי הסיכוי כי הוא נגוע בטפיל הוא נמוך. גם במקרה בו החתול נגוע בטפיל ליטוף בלבד של החתול לא אמור לגרום להדבקה מאחר והטפיל אינו נמצא על פרוות החתול. במידה ואת בהריון או מתכננת להיכנס להריון עליך לנהוג במשנה זהירות על פי ההוראות הרשומות מטה.

כיצד להגן על החתול מפני הדבקה

האכילו את החתול מזון יבש או שימורים המיועדים לחתול. המנעו ממתן בשר נא לחתול מאחר ובשר חי הנו אחת מדרכי ההדבקה לחתול ולנו
שימורו על חתולי הבית בבית ומנעו מהם את האפשרות לצוד חיות אחרות בחוץ.

כיצד עלי להתגונן מפני הטפיל

אשה בהריון או אשה המתכננת הריון צריכה לנהוג על פי הכללים הבאים ראשית עם תחילת ההריון עליך להתייעץ עם רופא הנשים שלך אשר קרוב לוודאי יבצע בדיקות דם לגילוי נוגדנים למחלה. התייעצות זאת חשובה במיוחד לבעלות מערכת חיסון חלשה.

מאחר וההדבקה מחתולים הנה דרך צואתם אין צורך להיפטר מהחתול או להעבירו לקרובי משפחה פשוט השאירי את ניקוי ארגז החול של החתול למישהו אחר. אם אפשרות זאת אינה קיימת השתמשי בכפפות גומי בזמן הניקוי ושטפי ידיים היטב מיד לאחר ניקוי ארגז החול

את ארגז החול של החתול יש לנקות מדיי יום,מצואת החתול מאחר והטפיל הופך מדבק רק לאחר יותר מ 24 שעות מרגע יציאתו מגוף החתול.

  • שטפי היטב ידיים לפני כל ארוחה
  • אכלי רק בשר אשר בושל היטב
  • יש לרחוץ היטב בסבון כלים את כלי המטבח אשר באו במגע עם בשר נא כגון סכינים, צלחות ומשטחי בישול.
  • הימנעי מאכילת ביצים לא מבושלות, מוסים, עוגות לא אפויות למיניהן וגלידות תוצרת בית.
  • הימנעי מצריכת חלב לא מפוסטר או מוצרי חלב ממקור לא ידוע.
  • השאירי את עבודות הגינון למישהו אחר.
  • כסו את אזורי משחק לילדים הכוללים ארגזי חול על מנת למנוע מחתולי חצר לעשות את צרכיהם בארגז המשחקים.
  • רחצו היטב את כל הפירות והירקות מאחר ששאריות אדמה עלולות להיות נגועות גם בטפיל זה אך גם במגוון של גורמים מזיקים אחרים.
  • הימנעי ממגע עם חתולים שאינם שייכים לך בייחוד חתולי רחוב וגוריהם.