הרעלת שושן צחור בחתולים

כולנו אוהבים סידורי פרחים ורובנו מחזיקים עציצים בבית ומקשטים את הבית בפרחים לקראת שבת. אולם רבים אינם מודעים כי צמחי בית וביניהם פרחים נפוצים רבים הנם רעילים ומסוכנים לחיות הבית. אחד הפרחים הנפוצים ביותר הנכנס לביתנו בסידוריי פרחים רבים הנו השושן הצחור ממשפחת השושניים. רוב הצמחים ממשפחת השושניים הנם רעילים לחתולים וכלבים אך השושן הצחור מסוכן ביותר לחתול.

מה גורם להרעלה
פרח השושן הצחור גורם לדלקת בלבלב, כשל כליות חריף ומוות אפילו לאחר בליעת כמות קטנה מהצמח. למרות שטרם זוהה הגורם הרעיל בפרח ידוע כי כל חלקי הצמח רעילים לחתול באותה מידה ואפילו אכילת כמות מעטה בלבד מהצמח כגון עלה בודד, תגרום לנזק רציני לחתול.

סימנים קלינים

הסימנים הקלינים הראשונים בחתול יופיעו זמן קצר לאחר בליעת חלקים מצמח השושן הצחור כבר ב-12 השעות הראשונות יופיעו סימנים של הפרעות במערכת העיכול הכוללים חוסר תאבון, הקאות, אפתיות, וכאבי בטן. ביממה הראשונה לאחר בליעת הצמח יש לצפות להופעת פנקראטיטיס (דלקת לבלב). במידה והחתול לא יקבל טיפול מתאים בשעות הראשונות נוכל להבחין בהופעת סימנים למחלת כליה מתקדמת כ-48 שעות לאחר הבליעה. הסימנים יהיו דומים לסימנים הראשוניים רק בחומרה גדולה יותר. מחלת כליה זאת עלולה להפוך לכשל כלייתי כמו עד כדי אי מתן שתן כלל, מצב שיוביל למות החתול.

אבחון
חשד ראשוני יתעורר עקב סיפור המקרה ולקיחת היסטוריה מפורטת מהבעלים, יחד עם הסימנים החיצוניים. חשד זה מוביל לבדיקות אבחון נוספות. כבכל מחלת כליה האבחון המדויק מבוצע ע"י בדיקות מעבדה ומדידת תפקודי כליה. הבדיקה מבוצעת במרפאותינו בעזרת מעבדות דם וטרינריות מתקדמות ותשובה מתקבלת במקום. בכל מקרה של חשד במחלת כליה מתקדמת בחתול צעיר יש לחשוד בבליעת צמח ממשפחת השושנים ושושן צחור במיוחד ולכן יש לערוך תחקיר מקיף עם הבעלים בכדי לקבוע אפשרות של חשיפת החתול לפרח הרעיל.

טיפול

הצלחת הטיפול טמונה בהתחלת טיפול מוקדם ככל האפשר. התחלת טיפול מתאים בשלב מוקדם הנה בעייתית מאחר והסימנים המופיעים בתחילה הנם כללים מאוד ומתאימים למקרים רפואיים שונים. רק בדיקה מדוקדקת של ההיסטוריה הרפואית או מצב בו הבעלים היו עדים לאכילת הצמח יובילו להתחלה של טיפול נכון בשלב מוקדם.

העדיפות הראשונה הנה לריקוד תוכן הקיבה במידה והחתול הגיע למרפאה מייד לאחר בליעת הצמח. חלון האפשרויות לביצוע ריקון מוצלח של הקיבה הנו קטן ועומד על 2-4 שעות בלבד. לאחר מכן כבר אין טעם לעודד ריקון קיבה מאחר ורוב החומר נספר או עבר למעי הדק. לאחר ריקון הקיבה החתול יטופל בחומר סופח ע"מ לספוג את שאריות החומר המסוכן לבל יספג.

הטיפול בנוזלים הניתנים לוריד הנו חלק בלתי נפרד מהטיפול בחתול המורעל ע"מ לשמר את פעילות התקינה של הכליות. במקרים קשים יש לשלב טיפול בדיאליזה ע"מ להרחיק רעלנים ממחזור הדם ושמירה על הכליות מפני פגיעה נוספת. לעתים יש צורך באשפוז עם טיפול רפואי צמוד לאורך מספר ימים ואפילו טיפול ארוך שכזה אינו יכול להבטיח את המשך הפעילות התקינה של הכליות. הטיפול כולו מלווה בבדיקות דם יומיות לניטור תפקודי הכליה להערכת רמת הנזק שנגרם ותכנון המשך הטיפול המועדף.

תוצאות וסיבוכים
תוצאות בליעת צמח השושן הצחור תלוי מאוד בכמות הצמח שנבלע וכן מהירות ויעילות הטיפול הרפואי אותו קיבל החתול. פינוי מהיר של תכולת הקיבה ומתן טיפול תומך מתאים יכול לעזור בהקלה על הנזק המצטבר. במידה והחתול לא יקבל טיפול מתאים או שהטיפול ניתן מאוחר מדיי עלול להיווצר נזק בלתי הפיך לכליות ובשלב זה לצערינו אחוזי התמותה הנם גבוהים למדי.