המתת חסד/הרדמת חסד

כיצד יודעים מתי הגיע הרגע
חיות המחמד שלנו מהוות כיום חלק בלתי נפרד מבני הבית וקשה לכולנו לחשוב על הרגע בו נאלץ להיפרד מהן אך לצערנו הן חיות הרבה פחות מאתנו ואנו נשאר להתמודד עם מותם. ערך חשוב מערכי הרופא הוטרינר הוא מניעת סבל בעל החיים. אחד הצדדים היפים בעולם הוטרינריה (בשונה מעולם הרפואה ההומנית) היא העובדה שניתן לקטוע את סבלן של חיות המחמד ע"י זריקת המתת חסד.
אך כיצד נוכל לדעת מתי הוא הזמן הנכון למתן הזריקה המסיימת ידידות נפלאה? כמובן שלא נרצה לבצע המתת חסד מוקדם מדי אך גם בוודאי לא נרצה לאחר את המועד הנכון ובכך להאריך את סבלה של החיה.

קריטריונים

בבואנו להחליט על מועד מתן הזריקה עלינו לשקול את הקריטריונים הבאים:

אוכל
האם חיית המחמד אוכלת את מזונה? האם היא מקיאה בעקבות האוכל? האם היא מראה עניין ונהנית מהאכילה
תנועה
האם חיית המחמד מתרוממת ונעמדת על רגליה? האם היא מתניידת בעצמה
זיהוי בעלים
חיית המחמד שלנו קשורה אלינו מאוד. האם חיית המחמד מגיבה אל בעליה? האם היא מקשקשת בזנב כשהיא רואה אותנו
כאבים
האם חיית המחמד שלך סובלת מכאבים? לרוב חיית המחמד שלנו תסתיר את העובדה שהיא סובלת מכאבים. במידה והכלב או החתול מיילל ללא הרף מכאבים סימן הוא שרמת הכאב גבוה מאוד.
יש לבדוק האם ניתן לכסות האת הכאבים עם תרופות משככות כאבים. סימן מבשר רעות נוסף הוא במקרה שחיית המחמד שלך מטופלת כנגד כאבים אך למרות זאת רמת הכאב אינה יורדת.
צרכים
פן חשוב ברמת החיים של חיית המחמד הוא השליטה בסוגרים כלומר שליטה במתן שתן וצואה. האם חיית המחמד שלך שולטת בצרכיה? האם "בורח לה" במקום הרביצה? והאם היא תמשיך להישאר במקומה למרות שהאזור מלוכלך בצרכים? האם בורח לה בבית אך היא מספיק ערנית לזוז לנקודה אחרת בבית לעשות את צרכיה ולחזור לפינת הרביצה שלה.

איך מתבצעת המתת חסד

המתת החסד מתבצעת באמצעות זריקה הניתנת לוריד. תכולת הזריקה מכילה למעשה חומר הרדמה חזק (המשמש גם לניתוחים) אך במקרה זה ניתן במינון גבוה מאוד אשר מכניס את חיית המחמד לתרדמת עמוקה ממנה היא לא תתעורר. התהליך מתבצע בשני שלבים, בתחילה חיית המחמד תקבל מנת טשטוש אשר ירגיעה ויאפשר לצוות הרפואי להכינה בצורה המכובדת ביותר למתן הזריקה הסופית. לאחר שחיית המחמד נרגעה וטושטשה הצוות הרפואי יפתח וריד ויחברה לעירוי נוזלים. לאחר הסדרת התהליך הבירוקרטי ניתנת לבעלים אפשרות להיפרד בפעם אחרונה  מבן הלוויה האהוב וכאשר הבעלים יאשרו הרופא יזריק את החומר המרדים במינון גבוה. מוות חיית המחמד קורה בשניות ספורות וללא כאבים מיותרים.
הרופא יחפש דופק ורפלקסים ולאחר בדיקה כפולה יאשר כי חיית המחמד איננה עמנו עוד.

מה אחר כך?

מה קורה לאחר הרדמת החסד?מה עושים עם הגופה. ובכן ישנן מספר אפשרויות אותן אמנה גם אם חלקן אינן הומניות במיוחד.

  • אנשים רבים מעדיפים לקבור את חיית המחמד שלהם בעצמם. הם פונים ליער או אפילו בגינתם ושם מטמינים את גופת חיית המחמד. אינני יודע עד כמה פעולה זאת חוקית אך היא מאוד נפוצה במחוזותינו. הן עקב עליות נמוכות והן עקב הרצון של הבעלים להיות קרובים למקום קבורתה של החיה.
    חשוב לזכור שגופה אשר לא נטמנה עמוק מספיק עלולה לגרום לריח של ריקבון וכן להיות מטרה לחיות בר אשר עלולות לחפור את הגופה החוצה.
  • ניתן להזמין את השירותים הוטרינרים העירוניים: יתכן ותתקלו בבעיה וסחבת מצד הרשויות אך במידה ויגיע פקח מהשירותים הוטרינים לקחת את הגופה (במחיר סמלי בלבד) סביר להניח שהגופה תיזרק למכולת גופות. לצערי בשנת 2011 אין במדינה ישראל באף רשות מקומית משרפה אשר תטפל בגופות בע"ח.
  • ישנן בשוק כיום מספר חברות אשר יקברו עבורך את חיית המחמד שלך בקבורה משותפת או ישלחו הגופה לשריפה כמובן שכאן כבר מדובר בעלויות כספיות אך הן סבירות למדיי.
  • האפשרות המיוחדת ביותר היא קבורת חיית המחמד בבית קברות לחיות. ישנם כיום מספר בתי קברות לחיות מחמד המפוזרים ברחבי הארץ. נושא רישוי בית הקברות עדיין לוט בערפל ואת הסטטוס החוקי יש לברר ישירות מול בית הקברות. בתי קברות אלה מספקים שירות של איסוף הגופה, קבורה מכובדת, טיפוח הקבר ואפילו הנחת מצבה.

בתי קברות

  • פט גן עדן
  • מדי סייקל
  • חוות דניאל

איך ממשיכים הלאה

קשה לחשוב על ביתנו הריק ללא חיית מחמד המחכה לבואנו בסוף יום עבודה. ישנן דרכים רבות להתמודד עם אובד החיה האהובה. ישנם אנשים אשר זקוקים לארכת זמן לפני שיחזירו לביתם חיית מחמד חדשה, ישנם שיעדיפו לאמץ חיית מחמד בהקדם האפשרי ואחרים אשר במילא מחזיקים מספר חיות מחמד, עליהם תקופת המעבר עוברת בצורה קלה יותר. חשוב לזכור כי כלב או חתול חדש בבית אינם באים להחליף את בן הלוויה הוותיק שאבד אלא למלא חלל ריק הנמצא בלב כל אוהב חיות אשר לו אבדה חיית מחמד.