המדריך המקוצר לגידול תוכי

תכנון קניית התוכי והאביזרים

התוכיים הם משפחה נרחבת של ציפורים אשר מאוד נפוצים כחיות מחמד החל מהתוכון האוסטרלי הקטן ועד הארה הגדולה. בבואכם לבחור תוכי לגידול כמחמד עליכם להתחשב במספר גורמים:

  • מה התקציב המוקצה לקניית התוכי, האביזרים והאחזקה
  • איזה מקום מוקצה לתוכי בבית
  • כמה רעש אתם מוכנים לסבול
  • כמה זמן פנוי יש לכם להעניק לתוכי

גידול תוכי וקנייתו תלוי מאוד במחיר הקניה. מחירם של התוכים נע מעשרות שקלים ועד אלפי שקלים ומחיר הציוד נע בהתאם. כמו כן יש לקחת בחשבון בתחשיב הכללי ביקורים תקופתיים אצל הוטרינר וכן מקרי חירום אפשריים. יש לאתר בבית מקום מתאים למיקום הכלוב של התוכי ולקחת בחשבון כי ככל שהכלוב גדול יותר כך איכות חייו של התוכי תהיה טובה יותר. אין למקם את הכלוב במטבח, ליד חלון פתוח במקום חשוף לרוח או לשמש או בחדר השינה. רמת הרעש שהתוכים מיצרים משתנה ממין למין כמו כן אנשים שונים מוכנים לסבול רמות רעש שונות. לפני קניית התוכי קראו קצת על המין ועל רמת הרעש שהוא מייצר. יש לקחת בחשבון שגם אם לכם אין בעיה עם הרעש הוא עשוי להפריע לשכנים. התוכיים הינם ציפורים חברתיות לכן תמיד עדיף להחזיק זוג תוכיים על פני תוכי בודד. אם רכשתם תוכי "האכלת יד" קחו בחשבות שאתם מהווים את התא החברתי שלו ושתצטרכו להקדיש לו את מלוא תשומת הלב ואם לא הוא ידע לדרוש אותה על ידי צעקות או נשיכות.

האם התוכי יכול להעביר מחלות

לפני הקניה בררו האם התוכי מגיע מבית גידול מסודר ובקשו תעודת בריאות אשר מוכיחה כי התוכי נבדק למחלות כמו מחלת הכלמידיה והסלמונלה אשר עלולות לעבור לאדם או מחלות המקור ונוצות או הפוליומה
אשר עלולות להדביק תוכיים אחרים בבית או לגרום לתוכי לחלות. במידה והתוכי לא ניבדק למחלו אלו ניתן לבצע בדיקת דם פשוטה בה נבדק האם התוכי הינו נשא של מחלות אלו.

הזנת התוכי או לא על הגרעינים לבדו יחיה התוכי

טעות נפוצה היא לחשוב שתוכיים ניזונים אך ורק מגרעינים או זרעים. התוכיים ניזונים מתפריט מגוון הכולל בנוסף לזרעים גם פירות וירקות. כיום ניתן להשיג בחניות החיות
מזון מאוזן הבא בצורה של כופתיות, כאשר מזון זה מכיל הרכב תזונתי מותאם לתוכי. במקרים בהם התוכי אינו מורגל למזון זה מצעירותו יקח זמן עד שיתרגל לתזונה זו. גם בהזנה של כופתיות מומלץ לגוון מידי פעם
בפירות וירקות וכן בתערובות זרעים שעברו השרייה במים (תערובת השריה). בנוסף יש לדאוג למקם בכלוב התוכי אבן גיר אשר חיונית לאספקת סידן וכן מאפשרת שיוף הולם של המקור. יש לדאוג למיים טריים ונקיים כל יום.

קיצוץ נוצות הכנף והציפורניים
במידה והתוכי הינו תוכי "האכלת יד" וברצונכם להוציאו מהכלוב מומלץ לגזור את אברות התעופה של הכנפיים בכדי שלא יהיה מצב בו התוכי עף לטיול מחוץ לבית ולא מוצא את דרכו בחזרה.
בקיצוץ נוצות הכנף נגזרות מספר נוצות אשר חיוניות לתעופת התוכי וכך התוכי לא יכול לעוף. חשוב לציין כי בקיצוץ לא נכון התוכי יתרסק כשינסה לעוף ויש סכנה בשבירה של עצמות, כמו כן במידה וקוצצים נמוך מידי יש חשש לפגיעה בנוצות דם או בכנף ולגרימת דימום. בחלק מהתוכיים יש צורף בשיוף או גזירת ציפורניים מידי תקופה בכדי לאפשר אחיזה נכונה של המקלות ובכדי שהתוכי לא יכאיב לנו שכאנו מחזיקים אותו על היד. חשוב לזכור כי בציפורניים עובר כלי דם וקיצוץ לא נכון עשוי לפגוע בכלי הדם ולגרום לדימום מהציפור.

מחלות בתוכיים
התוכיים הינם אלופים בהסתרת סימני מחלה וכשאנו כבר רואים סימנים המחלה בד"כ נמצאת בשלבים מתקדמים. סימני מחלה אשר בעקבותם מומלץ לפנות לווטרינר הם

  • ירידה בתאבון, חוסר אכילה, ירידה במשקל
  • שלשול, הקאות, פליטות
  • קשיי נשימה, חירחורים, הפרשות מהאף או מהעיניים
  • דימום מחתך, ציפורן או נוצה שבורה
  • אפטיה, חוסר פעילות, עמידה בצד או על רצפת הכלוב בנוצות סמורות
  • קרחות, התגרדויות

חשוב לזכור כי ככול שתחכו עם התוכי כך הסיכוי שלו להחלים יקטן לכן יש להגיע לרופא וטרינר התורן מיד עם זיהוי אחד הסימנים !