הכן כלבך וחתולך לחורף

עונת החורף בפתח והיא טומנת בחובה סכנות רבות לחיות המחמד שלנו. באם החיה גרה עימנו בבית או נמצאת רוב היום בחוץ עלינו להבטיח להן סביבה חמה ובטוחה בכדי לעבור את החורף בשלום.
בין הסכנות הנפוצות נוכל למנות היפוטרמיה (ירידה של חום גוף), פצעי קור, הרעלות, ירידה במשקל ומחלות שונות הודות להחלשות מערכת החיסון. למרבה הפלא דווקא בחורף
להבדיל מאנשים כלבים וחתולים חולים פחות, ישנן פחות אלרגיות בכלבים וחתולים ופתוח מקרים של נשיכות בין כלבים פשוט כי רוב הכלבים נמצאים יותר בבית ופחות בטיולים בפארק. אבל עדיין ישנן מספר סכנות יחודיות לעונת החורף. כיצד אם כך נוכל להגן על חיות המחמד שלנו בתקופת החורף.

האם להשאיר את הכלב בחוץ או לא

מלונה – 
מלונה צריכה להיות מוגנת מאיתני הטבע:רוח גשם ולא לעמוד סתם כך באמצע החצר אפשרי ורצוי להרים אותה על משטח עץ ע"מ שלא תוצף במים במקרה של גשם סוחף מלונה אמורה להיות מבודדת ממים והפתח שלא יפנה לכוון ממנו נושבת הרוח והגשם ניתן לבודד את קירות המלונה עם קלקר.

יש לשים שמיכות עבות ויבשות במלונה ולבדוק מדיי פעם שלא חדרו מים ושהכלב לא רובץ על שמיכה רטובה

בימים קרים במיוחד ניתן לשים בקבוקי מים חמים (בקבוקי סבתא מגומי) מתחת לשמיכה במלונה על מנת לעזור לכלב לשמור על חום גופו בלילה

במידה ואין סיכוי לכך שהשמיכה תרטב (כגון מלונה הנמצאת בחוץ אבל תחת פרגולה או גגון ניתן לחבר כרית חימום חשמלית תחת שמיכת הכלב ע"מ לשמור על חום קבוע במלונה.

הטיפול בכלב השוהה בחוץ בחורף

יש לוודא שהכלב מוגן מגשם

במידה והוא נרטב יש להכניסו לבית וליבשו לגמרי במגבת יבשה ואף להשתמש במייבש שיער עד שכולו יבש כולל השכבות הפנימיות של הפרווה

יש להתאים את מזונו של הכלב לעונת החורף, יש להאכיל מזון באיכות גבוה ואפילו בכמויות גדולות יותר מהרגיל. הכלב צורך יותר קלוריות בחורף בכדי לחמם ולשמור על חום גופו. ניתן לשלם ארוחה חמה אחת ביום (כמובן שיש לתת שתי מנות אוכל ביום גם לכלב בקיץ אבל ביחוד בחורף)

מערכת החיסון עלולה להיחלש בתקופת החורף ולכן יש לגשת לבדיקה רפואית במרפאה הוטרינרית בכל בעיה המופיעה אצל הכלב ע"מ שהבעיה לא תחמיר. אין לרחוץ כלבים השוכנים בחוץ במהלך החורף. במקרים החריגים בהם יש צורך לרחוץ את הכלב השוהה בחוץ יש לפעול על פי ההוראות הרשומות ברחית כלב בית.

הטיפול בכלב השוהה בבית בחורף

חיי הכלבים השוהים בבית אינם משתנים הרבה בתקופת החורף. בחורף אנו נוטים לחמם את ביתנו עם תנורי חשמל ונפט בעלי מקור חום חשוף וחיות מחמד ככלבים ואף חתולים נוהגים להתקרב יתר על המידה לתנור ואינם נזהרים עד שלפעמים מאוחר מדיי. על בעלי החיות לוודא כי החיות אינן מתקרבות לתנורים.

טיולים בחוץ

בחורף מזג האוויר אינו מזמן יציאות ארוכות לא לחיות המחמד וגם לא לבעלים. יש לזכור כי צריך להוציא את הכלב מספר פעמים ביום לעשות את צרכיו גם בחורף וניתן לבחור את ההפוגות בגשם ע"מ לעשות זאת.

ביגוד

כלבים קטנים, כלבים בעלי שיער קצר ו/או כלבים שעברו תספורת זה מכבר ניתן להלביש בבגד יעודי לכלב. בגד זה עשוי לעזור לכלב לשמור על חום גוף בטמפ' נמוכות.

תזונה

להבדיל מכלב השוהה בחוץ וצורך יותר קלוריות לצורך חימום גופו, כלבי הבית (והחתולים הביתיים) אינם סובלים מקור בחורף מאחר והם נמצאים בסביבה מחוממת. יש להמנע מהגדלת כמות המזון הניתנת לכלב (ולחתול) השוהה בבית מאחר ותוספת זאת איננה נחוצה והיא תגרום להשמנת חיית המחמד.

רחיצה ותספורות

כעקרון עדיף להמנע מלספר את הכלבים בתקופת החורף הדבר הינו קריטי לכלבים השוכנים בחוץ אך גם בכלבי בית יש להמנע ככל האפשר מתספורת בחורף. ניתן לסרק את הכלב לעיתים תכופות וזאת למנוע הווצרות קשרים ו"רסטות". במקרים חריגים בהם אין ברירה יש לדאוד שהספר לא יגלח את הכלב לגמרי אלא ישאיר מספר מילמטרים של שיער ובמקרים אלא רצוי להוסיף לכלב ביגוד יעודי לשמירה על חום הגוף.
לגבי רחיצה אין הרבה הבדלים בין רחיצת הכלב השוהה בבית בחורף לעומת הקייץ. חשוב לזכור לרחוץ את הכלב במים חמים בחדר אמבטיה מחומם(בשום מקרה לא בחוץ עם צינור). יש ליבש את הכלב היטב במגבת יבשה ואכ עם מייבש שיער עד ליבוש סופי של השערות, כמובן שרצוי לבצע את הרחיצה לאחר הטיול האחרון ביום ע"מ שלא יהיה צורך להוציא כלב שנרחץ זה עתה לקור החורפי
במקרים חריגים בהם יש צורך לרחוץ כלב השוכן בחוץ במהלך החורף רצוי להשאירו לילה שלם בבית לאחר הרחיצה ע"מ שלא יחלה אחרי האמבטיה.

הטיפול בחתולים בחודשי החורף

חתולים הנמצאים בבית ונוהגים לצאת החוצה יעדיפו להשאר יותר בבית בתקופת החורף ולכן יש להערך לכל. במידה ואין ארגז חול בקיץ בבית מומלץ להוסיף אחד בחודשי החורף.

  • כבדומה לכלבים יש לשמור גם שהחתולים לא יתקרבו יתר על המידה לתנורי חימום הפועלים בבית. 
  • מומלץ להשאיר פתח כניסה לבית פתוח תמיד על מנת שלא יווצר מצב שהחתול ישאר בחוץ בלילה קר.
  • בדומה לכלבים השוהים בחוץ, אם חתולכם שוהה רוב הזמן בחוץ יש להתאים לו את כמויות המזון ומומלץ להוסיף מנה חמה פעם ביום.
  • חתול השוהה בחוץ כל החורף זקוק לפינת רביצה המוגנת מאיתני הטבע.
  • מאכילי חתולי רחוב צריכים לדאוג למקומות מסתור לחתולים שתחת השגחתם. השיטה הטובה ביותר והזולה ביותר היא למקם קופסאות קלקר סגורות לפתוח פתח לחתול שיוכל להיכנס ולמקם אותן במקום המוכר לחתולים ואינו מפריע לשכנים.

נקודות חשובות לטיפול בחיות מחמד כלבים וחתולים באם הם בבית או בחוץ

ברקים ורעמים

כלבים רבים חוששים חשש רב ואף מבוהלים מברקים ורעמים. חשוב לזכור שכלב שנבהל מרעם עלול לברוח ולרוץ ריצת אמוק עד שהוא יאבד כיוון ולא ידע לחזור לביתו ולכן חשוב שבעתיים לטייל בחורף עם רצועה ואף להימנע מיציאה במהלך סופת רעמים.

טפילים חיצונים

בעוד שכולם יודעים שיש לטפל כנגד טפילים חיצוניים בקיץ (פרעושים וקרציות בכלבים וחתולים) ישנה סברה בקרב מגדלי חיות מחמד(כלבים וחתולים) כי בחורף אין פרעושים וקרציות. כמו כל מיתוס או דעה מוטעית ישנו גרעין אמת בבסיסה.
על מנת לישר קו בנושא אכן בחורף הפרעושים וקרציות נכנסים לתרדמת ויש הרבה פחות נגיעות בחיות מחמד אבל ההמשך למשפט זה הוא כי בארצנו אין למעשה חורף, אפילו בירושלים בה ישנו בד"כ מופע אחד של קור ושלג שבוע שבועיים אחר כך הטמפ יכולות לעלות אפילו לאווירה אביבית ואז הקרציות והפרעושים מתעוררים ועלולים למצוא את חיית המחמד ללא הגנה מפני טפילים.

ליקוק נוזליי קירור רכבים מהרצפה בחורף
הנושא פחות מוכר בארצנו אבל במקומות קרים כגון בצפון הארץ ובירושלים כלבים עלולים לבוא במג עם נוזל קירור רכבים "אנטי פריז" שנשפך על המדרכה או שנזרק לפח הזבל ונזל על שאריות מזון. ליקוק נוזל זה או אכילת שאריות מפח הזבל הספיגים בחומר זה עלולים לגרום לפגיעה חמורה בכליות ואף למוות ביסורים של הכלב. ולכן יש להקפיד שבעתיים בחורף שהכלב לא ילקק מהרצפה או שלא יאכל כלום מפחי האשפה.

טיפים לטיפול בחיות מחמד אחרות בחורף

ציפורים ותוכים השוהים בכלובים בחוץ במהלך החורף זקוקים להגנה מאיתני הטבע. יש לדאוג לכיסוי הכלובים כך שהרוח לא תגיע אל בעלי הכנף . מגדלי זוחלים צריכים לוודא כי משטחי ומנורות החימום עובדים כראוי ע"מ לשמור על טמפ' קבועה גם בחורף. במידה והנכם מגדלים ארנבות בחוץ יש לדאוג להם למחסה מוגן מרוח וגשם להבדיל מכלובי הקיץ הפתוחים כדוגמת תיבה סגורה או ארגז עץ אשר ימולאו בנסורת או קש לשמירה על חום גופן של הארנבות.