כיצד לבחור מזון טוב לחיית המחמד שלי

כדי להבין כיצד לבחור מזון נכון וטוב לחיית המחמד שלנו עלינו להבין תחילה מה חיית המחמד שלנו אמורה לאכול. עלינו להבדיל בין כלב לחתול. תמיד חשוב לזכור את המשפט שאומר: חתול זה לא כלב קטן. בעוד שכלב מסוגל לחיות כמונו בני האדם על מגוון רחב של מזון והוא אף זקוק למרכיבים שונים חוץ מבשר החתול הינו ממשפחת טורפים והנו קרניבור אבסולוטי כלומר ניזון בעיקר על מזון שמקורו מן החי. מסקנה, מזונות לכלבים וחתולים אינם בעלי הרכב זהה ולכן יש להאכיל כל חיה עם מזון המיועד לה בלבד.

פעם גידלו חיות מחמד על שאריות ממזוננו אנו. המבוגרים שבינינו בטח יזכרו את הדודה באירוע המשפחתי העוברת עם שקית הניילון ואוספת את כל השאריות עבור כלבה המחכה בבית לארוחת שחיתות. צורת האכלה
שכזאת יצרה בעיות בריאותיות רבות אצל חיות המחמד שלנו החל ממשקל עודף, אלרגיות וגירויים למיניהם, הקאות ושלשולים ועד למחסורים רציניים בויטמינים מינרלית ומרכיבים תזונתיים. כיום ישנן חברות רבות המייצרות מזון מסחרי לחיות מחמד. המזון המסחרי מחולק לשתי קטגוריות עיקריות :

מזון רטוב – הנו מזון הארוז בשימורים ומכיל בעיקר בשר ושומן מן החי. לרוב מזון זה הינו נחות באיכותו ממזון יבש.

מזון יבש – הינו מזון המגיע בצורת כופתיות יבשות המיוצרות ע"י מכונה ומכילות את כל המרכיבים התזונתיים, הויטימנים,המינרלים, תוספי המזון ולעתים גם צבעי מאכל.
טרם אתייחס לרמה כזאת או אחרת של חברות המייצרות מזון מסחרי יבש חשוב לזכור כי עצם היותו מזון המופק ע"י מכונה, כל כופתית דומה לשאר הכופתיות ולכן במידה והמזון מאוזן ומיוצר על ידי חברה טובה לא יווצר מחסור במרכיב תזונתי כלשהו.

כאשר ניגש לבחירת המזון עלינו לבחור את צורת ההאכלה המתאימה לנו. כעקרון מומלץ כי הכלב יאכל את עיקר מזונו ממזון מסחרי יבש מחברה טובה ואיכותית. האכלה של מזון יבש טומנת בחובה יתרונות רבים לעומת האכלה במזון רטוב כלומר שימורים.

 • האכלה במזון יבש הנה זולה יותר בחישוב יומי לעומת האכלה בשימורי בשר.
 • מזון היבש בד"כ מאוזן יותר משימורי בשר
 • בארצנו החמה השארת מזון רטוב בצלחת חיית המחמד למספר שעות (במידה וחיית המחמד לא סיימה מיד את מזונה) עלולה לגרום לקלקול המזון וגרימת בעיות במערכת העיכול כגון שלשולים והקאות.
 • כמעט תמיד כלב שניזון ממזון יבש יהיה מוכן לאכול גם שימורים אבל כלב שניזון משימורים בד"כ יסרב לאכול מזון יבש.
 • מזון יבש הנו פשוט יותר לטיפול מאשר מזון משימורים.
 • לבעלי חתולים המשאירים אותם לבדם שעות רבות או אפילו ליום יומים פשוט יותר להשאיר מזון יבש במספר מקומות בבית ללא חשש כי יחסר מזון לחתול או שהמזון יתקלקל.
 • ישנם יותר אנשים המתלוננים על ריח השימור מאשר על ריח המזון היבש.

כאשר אנו נכנסים לחנות לממכר מזון לבע"ח אנו נתקלים במבחר גדול מאוד של מזונות יבשים לכלב ולחתול ונשאלת השאלה כיצד לבחור את המוצר הנכון. חשוב לזכור כי בדומה לתחומים רבים שפע האפשרויות נובע מהעובדה כי בשוק ישנן חברות טובות וחברות טובות יותר.
המוכר בחנות ממליץ לכם על מזון מסוים אבל מדוע הוא ממליץ דווקא על מוצר זה? האם נוכל להיות בטוחים כי המלצתו נובעת מרצונו למכור את המזון הטוב ביותר או שמא הוא מעוניין למכור את המזון עליו אחוז הרווח הנו הגבוה ביותר? האם המלצותיו מבוססות על עובדות או שזה בא מ"ניסיונו הגדול"? מהי בעצם הכשרתו של המוכר הממוצע בחנות לממכר מזון לבע"ח ברצוני לחדד כי בדומה לחנויות שונות התשובות על שאלות אלו תלויות באמינות המוכר או בעל החנות, הכשרתו האישית של המוכר ורמת הידע שלו האם נוכל להסתמך רק על המלצות המוכר הנחמד בחנות אשר מבטיח לנו כי המזון עליו הוא ממליץ הינו הטוב ביותר בשוק? 


אל לנו לשכוח לרגע מה קרה אך לפני שנים ספורות, מזון שהיה מומלץ מאוד ע"י מוכרים בחנויות גרם להרעלה נרחבת בכלבים ממנה אף מתו עשרות כלבים

איכותו של מזון נובעת מסך כלל המרכיבים התזונתיים אותם המזון מכיל: אלו מרכיבים, מה איכותם, תהליך היצור ומערכת בקרת האיכות של המפעל המייצר. חשוב לזכור כי בשוק ישנן חברות רציניות רבות המקדישות זמן ומאמץ רב בבחירת המרכיבים ואשר במפעליהם
ישנה מערכת בקרת איכות שלא היתה מביישת אף מפעל ליצור מזון לבני אדם. מצד שני ישנם מפעלים רבים אשר חוסכים בכל המרכיבים אותם ציינתי מעלה ובכך יוצרים מוצר זול יותר אך נחות יותר מבחינת איכותו.

כיצד אנו בעלי חיות מחמד אמורים לבחור את מזונה של חיית המחמד שלנו?

מאחר והמבחר גדול מאוד ורמות האיכות נרחבות,רופאי המרכז הוטרינרי גיבשו שיטה פשוטה ומומלצת בעזרתה ניתן לבחור את החברות הטובות ביותר ומבין חברות אלו נוכל לבחור את סוג המזון ע"פ מחיר, העדפת חיית המחמד ודרישות רפואיות מיוחדות
אנו ממליצים לבחור מזון לחיית המחמד שמיוצר על ידי חברה אשר במקביל למזון הרגיל מייצרת גם מזון רפואי. מזון רפואי לבע"ח הנו מזון מסחרי הנראה כמזון רגיל אך מטפל במגוון רחב של בעיות רפואיות. ההסבר להמלצה זאת הינו פשוט ובסיסי, כאשר חברה מסוימת מייצרת גם מזון רפואי במערך הייצור שלה משולבים גם רופאים, מדענים ומעבדות ביקורת איכות ברמה גבוה. כאשר החברה מייצרת מזון ייעודי לבעיה רפואית מסוימת היא מעבירה ידע זה גם למזונות הרגילים שהיא מייצרת ברמה של עזרה במניעת הבעיה. החברות האחרות עם הזמן יישרו קו עם החברות הטובות ביותר ויעתיקו לאחר מספר שנים את השיטה. כדוגמא, אוכל לתת את שיטת מניעת אבנים בדרכי השתן אצל חתולים. בתחילת מרכיב זה היה מצוי רק המזונות הרפואיים, אחר כך מרכיב זה שולב במזונות הרגילים של החברות המייצרות מזון רפואי ורק לאחר שנים רבות הוא הופיע ברוב מזונות החתולים. למה דובר הדבר? אנסה להשוות את הנושא לתחום אחר, למשל תעשיית הרכב, כאשר  לחברות ייצור מכוניות מסוימת יש קבוצה המתחרה במרוצי מכוניות כגון פורמולה 1 או ראלי, לחברה ישנו מערך שלם המפתח כל הזמן מכלולים חדשים לרכב, מאחר וכל שנה משפרים את הבלמים, הבלמים שהיו בשנה הקודמת עוברים לשימוש במכונית המשפחתית אי לכך משפרים את המוצר הרגיל של החברה.

מי הן החברות המייצרות מזון רפואי?

כיום ישנן בארץ רק 4 חברות המייצרות גם מזון רפואי וגם מזון רגיל בחנויות לחיות מחמד :

 • Proplan חברת פורינה המייצרת את סדרת הפרו פלאן.
 • Eukanuba חברת יוקונובה.
 • חבברת רויאל קנין.
 • חברת הילס המייצרת את הסיאנס דיאט.

ובכן בפעם הבאה שתיגשו לקנות מזון להולכים על ארבע זכור את העצה ובמידה והמוכר ינסה להמליץ על חברה אחרת כ"הכי טובה בשוק" שאלו אותו האם החברה מייצרת גם מזון רפואי וראו את תגובתו !

לסיכום

בשוק ישנן מזונות רבים לחיות מחמד השונים בטווח המחירים ובאיכות. זכרו להאכיל את החברה הטוב שלכם במזון איכותי בלבד ודעו תמיד כי את הכסף אותו תחסכו בקניית מזון פחות איכותי תאלצו לשלם לרופא הוטרינר ע"מ שיטפל בבעיות הרפואיות שיווצרו מאכילת מזון באיכות ירודה.